Actions

  Print Article
  BookMark Article

Categories    Category List

Arts & Humanities
  Books & Authors
  Dancing
  Genealogy
  History
  Performing Arts
  Philosophy
  Poetry
  Theater & Acting
  Visual Arts
Beauty & Style
  Fashion & Accessories
  Hair
  Makeup
  Skin & Body
Business & Finance
  Advertising & Marketing
  Careers & Employment
  Corporations
  Credit
  Insurance
  Investing
  Personal Finance
  Renting & Real Estate
  Small Business
  Taxes
Cars & Transportation
  Aircraft
  Boats & Boating
  Car
  Insurance & Registration
  Maintenance & Repairs
  Motorcycles
  Rail
Computers & Internet
  Computer Networking
  Hardware
  Internet
  Programming & Design
  Security
  Software
Consumer Electronics
  Camcorders
  Cameras
  Cell Phones & Plans
  Games & Gear
  Home Theater
  Music & Music Players
  PDAs & Handhelds
  TVs
Dining Out
Education & Reference
  Financial Aid
  Higher Education
  Preschool
  Primary & Secondary Education
  Special Education
  Studying Abroad
  Teaching
Entertainment & Music
  Celebrities
  Comics & Animation
  Horoscopes
  Jokes & Riddles
  Magazines
  Movies
  Music
  Polls & Surveys
  Radio
  Television
Environment
  Alternative Fuel Vehicles
  Conservation
  Global Warming
  Green Living
Family & Relationships
  Family
  Friends
  Marriage & Divorce
  Singles & Dating
  Weddings
Food & Drink
  Beer, Wine & Spirits
  Cooking & Recipes
  Ethnic Cuisine
  Vegetarian & Vegan
Games & Recreation
  Amusement Parks
  Board Games
  Card Games
  Gambling
  Hobbies & Crafts
  Toys
  Video & Online Games
Health
  Alternative Medicine
  Dental
  Diet & Fitness
  Diseases & Conditions
  General Health Care
  Men's Health
  Mental Health
  Optical
  Women's Health
Home & Garden
  Cleaning & Laundry
  Decorating & Remodeling
  Do It Yourself (DIY)
  Garden & Landscape
  Maintenance & Repairs
Local Businesses
News & Events
  Current Events
  Media & Journalism
Pets
Politics & Government
  Civic Participation
  Elections
  Embassies & Consulates
  Government
  Immigration
  International Organizations
  Law & Ethics
  Military
  Politics
Pregnancy & Parenting
  Adolescent
  Adoption
  Baby Names
  Newborn & Baby
  Parenting
  Pregnancy
  Toddler & Preschooler
  Trying to Conceive
Science & Mathematics
  Agriculture
  Astronomy & Space
  Biology
  Botany
  Chemistry
  Earth Sciences & Geology
  Engineering
  Geography
  Mathematics
  Medicine
  Physics
  Weather
  Zoology
Social Science
  Anthropology
  Dream Interpretation
  Economics
  Gender Studies
  Psychology
  Sociology
Society & Culture
  Community Service
  Cultures & Groups
  Etiquette
  Holidays
  Languages
  Mythology & Folklore
  Religion & Spirituality
  Royalty
Sports
Travel

Online Now    Online Now

Author Login    Author Login

Welcome Guest! Please login or create an account.

Username:

Password:



Navigation    Navigation

ADS    Featured Author

ad

ADSDisclosure

How would you solve this word problem?

Author : llaffer

Submitted : 2018-06-14 04:23:39    Popularity:     

Tags: solve  word  problem  

A company purchases 200 VCR units at a price of $220 each. For each order of 200, there is a fee of $25 added as well.

If the company sells each VCR unit at a price marked up 30 percent, what is the profit per unit?

Answers:

We would have to work on the basis that they sell the entire lot.
Profit has to take account of ALL your costs so that includes the fee.
Each unit costs $220 + 0.125 per unit for the fee.

so to sell at 30 % you would need to add

0.30 x 220.125 = $66.04

....who the hell buys a VCR these days?

So we need to find the total cost and the total revenue, then use that to determine total profit, then determine profit per unit.

200 units costs $220 each with a $25 fee, so:

200 * 220 + 25
44000 + 25
44025

That's the cost. Now the revenue, a 30% mark up of the cost price, times the number of units, so:

(1.3 * 220) * 200
286 * 200
57200

That's the total revenue. The total profit is the difference:

57200 - 44025
13175

And divide by the number of units to get the profit per unit:

13175 / 200 = $65.88 per unit (rounded to nearest penny)

No one will buy a VCR in 2018, so $0.



Good
Back Homepage
Back


Article Source:
www.Aphotolog.Com

Answer Questions